Глибокий прикус – це складна стоматологічна проблема в ортодонтії. Її рішення для будь-якого ортодонта повинно стояти на першому місці, оскільки наслідки такого прикусу можуть доставляти дискомфорт. Про його лікування докладно зможе розповісти тільки стоматолог-ортодонт.
Характеризується глибокий прикус тим, що нижні зуби значно заховані за верхніми.
Він може викликати такі неприємні наслідки як:
- труднощі під час вживання їжі,
- ураження слизової оболонки ротової області,
- на передні зуби високе навантаження,
- мовні відхилення,
- відсутність краси (непривабливе положення губ і нижня частина на обличчі вкорочена).
Часто глибокий прикус супроводжується найсильнішим стоншуванням зубів, а це в свою чергу може призвести до різних патологій тонусу м’язів (які беруть участь у жуванні) і викликати зміну в скронево-нижньощелепному суглобі.
Під час глибокого прикусу пацієнт часто відчуває клацання, хрускіт і больові реакції в скронево-нижньощелепному суглобі. Можуть іноді з’являтися тимчасові головні болі.
Представлений вид прикусу часто поєднується з іншими подібними видами різного роду аномалій, в тому числі і з дистальної патологією. Саме глибокий прикус – це той випадок, коли почати виправляти його варто негайно, тому що якщо його вчасно не вилікувати, з’являється ризик найсерйозніших стоматологічних ускладнень, внаслідок яких з’являється загроза втрати деяких зубів. Необхідно відзначити, що крім цього вплив також відбувається на потрібні у функціональному плані глоткову і ротову області.
У клініці лікування такого прикусу досить складна справа, оскільки верхня щелепа сильно прикриває нижню, а це значно ускладнює виправлення. Виправлення починається з його підвищення за допомогою різних апаратів, які призначає ортодонт. Це можуть бути і стоматологічні пластинки і представники різних брекетних систем.
Існує профілактика і в період, так би мовити молочних зубів, яка дозволяє знизити ризик виникнення будь-яких змін зубів:
- негайне лікування кожного каріозного зуба,
- введення в харчування дітей тверду їжу,
- усунення тяги дітей до різних шкідливих звичок (смоктання губ, пальців, іграшок),
- пластична операція при неправильному прикріпленні вуздечки язика (необхідна операція).
Виправлення глибокого прикусу
Виправлення глибокого прикусу більш ефективно проходить в дитячому віці при зростанні молочних зубів і при заміні молочних зубів на корінні (постійні) зуби. Коли дитина досягає віку 5 – 7 років, точніше в період, так би мовити, змішаних зубів, йому необхідно провести ортодонтичне активне лікування за допомогою ортодонтичних спеціальних конструкцій (трейнери, вестибулярні платівки, капи). Дані конструкції передають на окремі зуби від жувальних м’язів зусилля, тим самим викликають виправлення зубів. У віці від 12 років вирівнювання здійснюється за допомогою ортодонтичних незнімних конструкцій – різного виду брекетних систем: лінгвальних або вестибулярних.
Лікування за допомогою брекетних систем – це дуже ефективно і надійно. Лікування найбільш ефективно в початковому періоді постійних або змінних зубів. Функціональні та морфологічні порушення на даному етапі, лікуються досить якісно і швидко. Однак потрібно зазначити, що в сучасній ортодонтії необхідно звертатися за допомогою до фахівця вчасно, оскільки практика довела, що лікування в дорослому віці не менш ефективно, але цей процес займає значно більше часу і сил.