У цій статті мова піде про кобальто-хромові сплави, які відносяться до сплавів неблагородних металів. Вперше в стоматології такий сплав був застосований у тридцяті роки в бюгельній техніці і тим самим витіснив сталь.
У сучасній стоматології кобальто-хромові сплави застосовуються не тільки в якості бюгельних сплавів, але і для виготовлення основи мостів та коронок, які надалі покриваються керамікою.
Серед стоматологів та зубних техніків кобальто-хромові сплави не користуються популярністю, оскільки вважаються важкими в обробці і не мають необхідних хімічних та біологічних властивостей. Тому формується не зовсім вірне уявлення, що увагу варто приділяти тільки металам з високим вмістом золота.
Є в обробці кобальто-хромових сплавів деяка складність у порівнянні з обробкою сплавів із золота. Однак це висловлювання досить відносне і якщо потрібно процес обробки під кераміку, то, як кобальто-хромові сплави, так і золоті сплави мають практично однакову трудомісткість.
Що стосується матеріалу для покриття, то в разі використання акрилового покриття, кращі показники мають сплави неблагородних металів, у порівнянні зі сплавами на основі благородних металів. Це обумовлюється насамперед тим, що сплави неблагородних металів більш теплостойки, ніж сплави на основі золота.
Від корозії в кобальто-хромових сплавах захищає хром і молібден. Захист від корозії дуже важливий, так як під час шліфування, лиття або випалу на корозійні властивості сплаву може надаватися деякий вплив і в цьому випадку кобальто-хромові сплави більш міцні і стійкі.
У питанні біосумісності увагу слід приділити тому факту, що в медичній літературі відсутні відомості про те, що кобальто-хромові сплави викликають алергічні реакції. Більше того, клінічний досвід використання кобальто-хромових сплавів досить великий і отримав позитивну оцінку ще в 1936 році.
Виходячи з усього вище описаного слід зробити висновок про те, що за механічними показниками, таким як теплопровідність, модуль еластичності і т.д., кобальто-хромові сплави перевершують золотовмісні. За показниками біосумісності і корозії обидва сплави мають схожі показники. Ну і за ціною, кобальто-хромові сплави мають перевагу перед сплавами на основі золота. Тому можна зробити висновок, що кобальто-хромові сплави можуть використовуватися в якості альтернативи золотовмісним металам.